Chamonix

Światowa kolebka sportów zimowych to Chamonix, miejscowość turystyczna we Francji, położona w departamencie Górna Sabudia. To tutaj miały miejsce pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. A dobrze rozwinięty system noclegowy jest dodatkowym atutem.

 

Niewątpliwie największą atrakcją tego miejsca jest niesamowity Mont Blanc, który ma wysokość 4810 metrów nad poziomem morza. To najwyższy szczyt w Alpach i w całej Europie. W rejonie Haute-Savoie znajduje się jego główny wierzchołek. Pierwszym zdobywcą tego niesamowitego szczytu okazał się doktor Michel Paccard.

Chmonix to także miasto, w którym można zrobić finezyjne zakupy, od drogich strojów po piękną biżuterię i zegarki. Zadziwią także wspaniale zaopatrzone sklepy ze sprzętem do różnorakich sportów zimowych. Warto wybrać się na posezonowe wyprzedaże, bo ceny mogą być aż połowę niższe niżeli w Polsce.

Wokół miasta znajduje się aż sześć dużych terenów narciarskich. Wprost z samego centrum gondolą można dostać się do najbardziej znanego z nich, czyli do Brevent - La Flegere. Aby zobaczyć wszystkie stoki warto zarezerwować sobie więcej czasu aniżeli dobę. Relaksować można się siedząc na trawie na stokach południowych. Krajobrazy zaś zapierają dech w piersiach. Szczyty Grandess Jprasses czy też legendarnej góry Dru na długo pozostaną w pamięci.

W samym mieście można natrafić na wiele barów, w których sportowcy odpoczywają przy grzanym winie i tutejszych przysmakach. Warto także zajrzeć do Mikrobrowaru przy Rue de Bouchet 350 oraz zostać na choć jeden z koncertów.

Na tych, którzy niekoniecznie lubią się wspinać czeka wspaniała dwuetapowa kolejka, która wywozi turystów na wysokość 3800 metrów, z której można podziwiać najwyższy szczyt Alp, czy też zachwycać się widokami. Znajduje się tu także najwyższa w Europie Restauracja 3842.

Chamonix to miejsce wyjątkowe, pełne atrakcji. Można tu odpocząć aktywnie, delektować się naturą spacerując, czy wspinając. To także cudowna dziewicza okolica, w której monstrualne szczyty przypominają o cudach i niesamowitości przyrody.