San Martino di Castozza

Piękne miejsce, wręcz bajkowe, zimowy i letni ośrodek turystyczne położony w górskiej dolinie Primiero na wschodzie Trydentu to San Martino di Castozza. Znajduje się on na wysokości 1487 m nad poziomem morza.

 

Nazwa tego miejsca pochodzi od jego patrona św. Marcina i Juliana. Schronisko oraz klasztor, które można tu znaleźć było kiedyś centrum, w którym przyjmowano wędrowców i pielgrzymów. Choć schronisko nie przetrwało do dzisiejszych czasów to jednak nadal można zwiedzać kościół św. Marcina wraz z piękną romańską dzwonnicą. Warto także przejść się środkiem kurortu po uroczej brukowanej uliczce, można tu napotkać wiele restauracyjek oraz sklepów. Niezwykle malownicze są także domy o spadzistych dachach.

W San Martino di Castozza znajduje się także piękny szczyt La Rosetta o wysokości 2743 m n.p.m. Rozciąga się z niej niesamowity widok na dolinę. Widać stąd również taki szczyt jak trójkątna Civetta o wysokości 3176 m n.p.m., czy też w lesie za miastem kolejkę gondolową.

Ze stacji kolejki Fratazza ( 1411 m ) warto wybrać się wyżej, by móc skorzystać z ponad 60 km tras zjazdowych o różnych stopniach trudności obsługiwanych przez 25 wyciągów. Wśród nich rozciągają się niebieskie nartostrady, łatwe i szeroki, przygotowane dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem.

Wokół San Martino di Castrozza znajduje się park narodowy mający aż 190 km². To Paneveggio, w którym wyznaczono około 40 km tras biegowych, nartostrad, a także wiele szlaków pieszych, dzięki którym można poznać te tereny wędrując o każdej porze roku.

San Martino di Castrozza jako renomowane miejsce zimowego wypoczynku może poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami narciarskimi. Najbardziej znanymi czerwonymi trasami są Rekord, Cima Tognola, Sole, Tognola 3 oraz Colbricon. Dla rozpoczynających wysokogórskie wyprawy z nartami poleca się słynną Haute Route der Dolomiten, oczywiście pod okiem doświadczonego przewodnika. Warto także spróbować skitrekkingu.

San Martino di Castrozza to miejsce szczególne, pełne atrakcji - zwłaszcza zimą. To idealne centrum zarówno dla zapalonych narciarzy, jak i dla amatorów tego sportu.